14. november 2022

Brobygning, blæsevejr, november

November måned byder på lidt andet end vores sædvanlige efterskolehverdag.

 

Halvdelen af vores huse er lukket ned, og vi er flyttet sammen for at spare på energien og for at lære nye at kende på kryds og tværs af huse. Det er muligt, da halvdelen af skolen er på rejse med deres idrætslinjer.

 

Den halvdel, der er hjemme, laver projektopgave eller Obligatorisk selvvalgt opgave. Hvis man går i 10. klasse, er man i dagtimerne i brobygning i Horsens, Tørring eller Vejle. Selvom de fleste af vores elever kommer langvejs er ungdomsuddannelserne så venlige at åbne dørene for brobygningsbesøg.

 

P4 Trekanten kom forbi for at lave et lille interview med to af vores elever om, hvordan vi her på BGI akademiet sparer på energien. Det kom der 3 små interviews ud af, som blev sendt i direkte radio og hvor Kalla og Marcus blandt andet fortalte om de forskellige tiltag, der var taget for at spare på energien, og hvordan eleverne havde arbejdet med det i husene.

 

Indslaget kan høres hos Danmarks Radio på dette link.