20. juni 2023

BGI akademiet og Horsens Shotokan Karate indgår samarbejde

For blot få uger siden kom den første aftale med en kamsportsklub i hus, og allerede nu kan vi løfte sløret for endnu et spændende samarbejde.

Denne gang gælder det en toårig samarbejdsaftale med Horsens Shotokan karate, som holder til i deres lækre faciliteter blot 8 kilometer fra BGI akademiet. Shotokan Karate er en kampsportsdisciplin, der har tråde tilbage til slutningen af 1800-tallets Japan, og blev op gennen 1900-tallet udviklet på landets universiteter.

 

Med det nye samarbejde er målet at skabe gode rammer for vores ambitiøse kampsportsudøvere, der gerne vil udfordres og kombinere efterskoleopholdet med klubtræning. Aftalen fornyes hvert andet år, og rammerne for aftalen optimeres løbende med den enkelte elev i fokus. Det gælder både træningspas på efterskolen, træningspas i klubben og ikke mindst for fællesskabet, som er til stede begge steder.

Peter Jørgensen, afdelingsleder og underviser på Kamsportslinjen, er glad for, at vi nu kan føje Shotokan Karate til vores samarbejdsforeninger:

“ Karate rummer mange muligheder for udvikling og dannelse af unge mennesker. For mig er en af de mest åbenlyse ting, som karate tilbyder, træningen i at fokusere. Der er sportsdelen, hvor man på en sikker måde kan prøve sig selv af ved at konkurrere med andre udøvere. Her bliver kampen afgjort på et splitsekund, og man bliver trænet i at holde koncentration og fokus. Der er også den traditionelle side af karate med respekt, etikette og fordybelse i de enkelte teknikker. Vi glæder os over, at vi kan trække på den viden, Horsens Shotokan Karate har, og at vi kan sende særligt interesserede elever til aftentræning i klubben ”
Peter Jørgensen, Afdelingsleder med ansvar for elevernes digitale dannelse og læring
Peter Jørgensen

Udover træning og fællesskab er planen, at der skal skabes andre arrangementer som camps for 10-15 årige, der arrangeres gennem BGI akademiets kursusakademi. Tilmed vil der være mulighed for, at karateklubben kan afvikle begivenheder som træningslejre eller stævner på BGI akademiet. Per Nielsen (i midten på billedet), som er bestyrelsesformand hos Horsens Shotokan Karate, ser frem til deres første samarbejde med en efterskole:

 

“I Horsens Shotokan Karate glæder vi os over det nye samarbejde med BGI akademiet. Det vil give os mulighed for at komme ud af de vante rammer og møde nye venner. Vi ser frem til at lægge nogle eksterne arrangementer hos en velorganiseret arrangør, der gør os i stand til at koncentrere os om det karate-tekniske.”

 

Per Nielsen glæder sig også over, at samarbejdet kan skabe nye muligheder for klubbens instruktører:

 

“Vores instruktører vil komme til at undervise meget forskellige kursister, og det vil være et løft for vores klub. Samtidigt vil det give BGI akademiets unge mulighed for at træne i en karateklub med højtgraduerede instruktører, også uden for BGI akademiets rammer, hvilket giver en helt anden stemning og mere japansk stil undertræningen.”

 

Læs mere om Horsens Shotokan Karate her.

Læs mere om Kampsportslinjen her.

Se også