I uge XX og XX afholder vi endnu engang vores Sommerferie med børnebørnene. En dejlig uge med leg, nærvær og masser af tid til hinanden.
Glæd dig f.eks. til:
- kvalitetstid sammen med dine børnebørn: tid til at snakke, hygge, lege og drille hinanden…
- sjove fælles aktiviteter – og at møde mennesker fra hele landet og nye legekammerater til ungerne
- kreative oplevelser
- årets “tur ud af huset”, offentligøres senere. Transporten foregår i egne biler (vi hjælper hinanden med at fylde dem op)
- leg og aktiviteter i skolens mange forskellige idrætsfaciliteter
- mulighed for at prøve vores nye SnowSport Arena
- god og sund mad
- personlige fortællinger hver dag fra instruktørerne samt fællessang hver morgen og aften, både fra højskole og familiesangbogen
I løbet af ugen vil der også være aktiviteter, hvor I er opdelt i børn og voksne. Her vil der være forskellige fysiske aktiviteter for børnene og en god blanding af fysiske og mere rolige aktiviteter og “åndehuller” for bedsterne.
Kort sagt: Sommerferie for bedsteforældre og børnebørn er en god mulighed for at udfordre den måde, I måske plejer at holde ferie – og hygge jer sammen – på. En ferie der både lader batterierne op og giver jer en masse dejlige ferieminder sammen.
Dine børnebørn skal være mellem 5-14 år.
Program
Vi arbejder i øjeblikket på sommerens program, så vi kan ikke løfte sløret for det endnu, men du kan se et eksempel på et typisk dagsprogram for Sommerferie med børnebørnene herunder *
| 07.30-07.55 | Morgenbevægelse |
| 08.00-09.00 | Morgenmad |
| 09.00-09.30 | Morgensamling |
| 09.30-11.30 | Aktiviteter i grupper |
| 12.00-14.00 | Frokost og afslapning |
| 14.00-15.00 | Fællesaktiviteter |
| 15.00 | Forfriskning |
| 16.15-17.15 | Eftermiddagstilbud |
| 17.30 | Aftensmad |
| 18.30 | Aftensamling |
| 20.00 | Forfriskning |
Mens vi venter på, at vores instruktører får lavet et fedt program, kan du se billeder fra den seneste sommerferie for bedsteforældre og børnebørn på vores Facebookside.
Du finder billederne her
Praktiske oplysninger:
Vores instruktører ligger stor energi i at lave den bedste uge for jer deltagere. Har du været med året før, må du ikke forvente at det bliver 1:1 det samme som sidste år. Noget vil være genkendeligt i programmet og andet nyt.
Indkvartering kan være forskellige fra år til år.
Der er begrænset antal pladser til begge uger (150 deltagere pr. uge).
Pladserne fordeles efter “Først-til-mølle-princip”. Vi forbeholder os retten til at aflyse ved for få tilmeldte. Tilmelding foregår øverst på siden. Du modtager informationsbrev med alle praktiske oplysninger 14 dage før start. Se eventuelt flere praktiske oplysninger længere nede på siden her.
Tilmelding
Vælg det ønskede antal deltagere øverst på siden.
Se billeder fra seneste Sommerferie med Børnebørn uge 30
Se billeder fra seneste Sommerferie med Børnebørn uge 31

