Tid og sted
*Tilmelding foregår nederst på siden*
Ekstra træning for dig, der virkelig vil rykke dit niveau
Fodbold EKSTRA træningen er et træningstilbud, som BGI akademiet tilbyder til de mest træningsparate spillere fra U11-U14. Dig, der virkelig vil rykke dit niveau.
Formålet er at tilbyde et fodboldmiljø med det højeste niveau, kun for piger. Også derfor består vores trænerkorps af højtuddannede trænere, der har erfaring inden for de forskellige fodboldmæssige områder.
Professionelle fodbold faciliteter
Træningen bliver afholdt på efterskolen BGI akademiet i de fedeste professionelle rammer for en fodboldspiller. BGI akademiet råder over hele to “Goal stations” – en revolutionerende bane, hvor man med den nyeste teknologi kan optimere en masse fodboldmæssige færdigheder såsom førsteberøringer, pasninger, afslutninger, orientering, reaktionsevne og meget mere. Derudover foregår træningen på vores baner, der rummer både græs og kunstbane.
Årgangsopdelt stationstræning
En del af træningen kommer til at foregå i vores Goal Station faciliteter med boldkanon, intelligent lys-træning og meget mere. Træningen er tilrettelagt, så du bliver udfordret fysisk, teknisk, taktisk og mentalt – uanset startniveau. Det vigtigste er, at du har lyst til at blive udfordret, og at du vil arbejde for din udvikling.
Træningen foregår både som stationstræning og årgangsopdelt, og er baseret på individuel træning med fokus på både det du er god til, og det du gerne vil blive bedre til.
Vi kommer blandt andet til at sætte fokus på:
- Dribling/finter 1v1 off
- Afslutninger
- Pasninger og god 1. berøring
- 1v1 m. gennembrud
- Skabe rum – bevægelse u. bold
- Vendinger og vending af spillet
- Boldkontrol
- Spilintelligens/overblik
Kort sagt: masser at glæde sig til!
Det får du til Fodbold EKSTRA træning for piger
- Træningspas tilrettelagt på fredage fra kl. 16.00-17.30
- Fokus på din udvikling – både det du er god til, og det du kan udvikle og blive bedre til
- Træning planlagt af dygtige trænere – blandt andet elitetrænere
- Events – f.eks. i form af oplæg og besøg fra nuværende eller tidligere topspiller
Tilmeld dig nederst på siden.
Godt at vide om Fodbold EKSTRA på BGI akademiet
Her kan du finde svar på nogle af de oftest stillede spørgsmål om at være på camp/træning på BGI akademiet.
Dine trænere på BGI Fodbold EKSTRA for piger
