Julestemningen har for alvor indtaget BGI akademiet, og december byder på masser af hygge.
Vi begyndte december med juleklippeaften i husgrupperne, hvor der blev flettet julehjerter, lavet lange guirlander til loftet og pyntet flot op i husene. Det er hyggeligt at kunne gå rundt på skolen og se lyskæder, juletræer og julepynt over alt på værelserne.
Køkkenet forkæler os med julegodter både til forfriskning og til aftensmad, hvor de laver julemiddag med and og ris al mande, og vigtigst mandelgave.
Ingen jul på BGI akademiet uden gymnastik. Ugen op til juleferien bliver brugt på at gøre os helt klar til at vise vores gymnastikopvisninger for vores forældre. Det bliver en hyggelig uge med fokus på at gøre de sidste deltaljer klar, når både Sportsakademiet og Gymnastikakademiet skal på gulvet og vise deres gymnastikopvisning for første gang.
